O audycji i o mnie

Skąd się wziął ten podkast?

Dawno, dawno temu, kiedy zaczynałem przygodę z podkastingiem. A był to rok 2005. Bardzo długo zastanawiałem się nad pierwszym odcinkiem. Potem jeszcze dlużej przygotowywałem się do jego nagrania. Jeszcze dłużej nagrywałem i zwlekałem z publikacją. W końcu ukazał się pierwszy odcinek podkastu ''Pozytywne Zacisze''. Tego pierwszego odcinka można wciąż posłuchać na stronie w tym linku.

Po dziesięciu latach i utworzeniu kilkunastu kanałów podkastów, opublikowaniu łącznie kilku tysięcy odcinków postanowiłem utworzyć nowy podkast. Na przestrzeni lat zebrałem sporo nagrań, rozmów z gośćmi w studiu. Nie wszystkie znalazły się w innych podkastach, a jeśli były tam nawet publikowane to z pewnością zasługują na ponowną publikację w serii rozmów, które mogą zmienić życie. Te rozmowy zmieniły moje życie i jestem pewien, że mogą zmienić ich jeszcze wiele. To właśnie w studiu, podczas nagrywania podkastów spotkałem ludzi, którzy zarażali swoją pasją i zainteresowaniami. Rozmowa sam na sam, "W cztery uszy" umożliwia bliski kontakt a tym samym wprowadza do rozmowy spokój i czas, którego brakuje coraz bardziej w obecnej rzeczywistości wirtualnej. Nigdzie się nie spieszymy, mamy czas. Słuchacze też mają czas na słuchanie. Każde nagranie można zatrzymać, cofnąć, posłuchać ponownie. Te spotkania, które ostatnio zdarzają mi się coraz częściej są źródłem inspiracji i fascynacji różnorodnością dążeń i sposobów na życie.

Fantastyczna jest możliwość rozmowy przez komunikator internetowy. Mamy coraz więcej takich możliwości. Jednak to co w takim przekazie tracimy to coś co według mnie jest bardzo ważne. Coś co wyraża się w czasie reakcji, westchnieniu, pauzie. Subtelności spotkania w cztery oczy. Dlatego staram się unikać rozmów przez telefon, skype, blab. Unikam również montażu rozmów. Nagrania w większości są takie jak je zarejestrowałem w czasie rzeczywistym. Komunikatory znakomicie pomagają w szkoleniach i nauce. Na rozmowę zapraszam jednak do studia. Wyłączamy telefony i dzieki temu możemy porozmawiać bez niepotrzebnych zakłóceń.

Głęboko wierzę w sens słów Stephena Hawkinga:

"Przez miliony lat, ludzkość żyła tak jak zwierzęta. Wtedy stało się coś, co uwolniło siłę naszej wyobraźni. Nauczyliśmy się rozmawiać, nauczyliśmy się słuchać. Rozmowa umożliwiła przekazywanie pomysłów, dzięki czemu nauczyliśmy się wspólnie budować niemożliwe. Największe osiągnięcia ludzkości tworzone są w rozmowie, a jej największe niepowodzenia są skutkiem braku rozmowy. Nie musi tak być. Nasze największe marzenia mogą stać się rzeczywistością. Z technologią, którą dysponujemy możliwości są nieograniczone. Wszystko, co musimy zrobić, to upewnić się, że wciąż rozmawiamy."

Czemu warto słuchać podkastów?

Przede wszystkim wybierasz tylko te audycje, których temat Cię zainteresuje. Coraz większa liczba podkastów oraz podkasty tworzone z audycji radiowych powiększają i porawiają komunikację. Nie przegapisz żadnej audycji zapisując się na subsrypcję podkastu. Nawet audycje sprzed kilku lat dostęne są cały czas w sieci. Być może na temat, który nie interesował Cię kilka lat temu znajdziesz ciekawe audycje. Możliwe, że posłuchasz rozmowy ze swoim ulubionym autorem książek. Profesorem, który przestał już wykładać. Czy warto usłyszeć głos? Czy można usłyszeć nastrój, emocje, uczucia, intencje. Zdecyduj sam i posłuchaj nagrania z odtwarzacza poniżej.


Słuchając podkastów możesz

Czy się zajmuję?

Od ponad 30 lat zajmuję się profesjonalnie fotografią. Firmę, która utrzymywała nas przez ponad 25 lat ostatnio zawiesiłem i postanowiłem poświęcić się fundacji, którą założyłem z żoną i synem. To stało się esencją moich wieloletnich działań. W jej misji i akcie fundacyjnym można znaleźć sens moich działań i przekonań. Mówię o tym w odcinku pilotażowym (do odsłuchania obok).

Zająłem się tworzeniem kursów, webinarów i szkoleń z podkastingu. Od 2007 roku tworzę stronę podkasty.info. Zdobyłem dwie nagrody European Podcast Award w 2010 i 2012 roku. Podjąłem współpracę z państwowymi i prywatnymi instytucjami kultury, tworząc dla nich podkasty i ucząc podkastingu w programie "Poznaj podkasting". Zapraszam do przygody z podkastingiem. Jeśli złapałeś bakcyla odezwij się. Technicze aspekty podkastingu nie mają przede mną tajemnic. Lubię poznawać ludzi i pomagać w pokonaniu problemów, które sam rozwiązałem. Chętnie dzielę się wiedzą.

Razem ze wspaniałymi aktorami będącymi u progu kariery stworzyliśmy Studio Aktorskiej Interpretacji Literatury. We współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury działa Otwarte Studio Form Filmowych. Organizujemy koncerty Studia Accantus.

Poza zajęciami w fundacji jestem tatą wspaniałej trójki dorosłych dzieci. Mężem wspaniałej kobiety, mojej drugiej połówki. Pomagam im i z radością obserwuję jak realizują swoje dążenia, marzenia, jak borykają się z wyzwaniami nowej rzeczywistości.